Vlasti povukle s tržišta lijekove i dopinške supstance u vrijednosti većoj od 40 milijuna eura

Slika /slike/2022/Europol shield.jpg

Zaplijenjeno više od 10,5 milijuna medicinskih proizvoda, 349 osumnjičenika uhićeno ili prijavljeno pravosudnim tijelima i zatvoreno 10 tajnih laboratorija

FOTO: ilustracija
 
Europol je koordinirao treću po redu Operaciju Shield, globalni trud usmjeren protiv trgovine krivotvorenim lijekovima te dopinškim supstancama i njihove zlouporabe. Operaciju su vodile Francuska, Grčka, Italija i Španjolska te su u njoj sudjelovala policijska i carinska tijela iz 28* zemalja (19 država članica EU-a i 9 trećih zemalja). Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) koordinirao je carinskim agencijama dok je Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) pružio financijsku pomoć. Frontex, Svjetska antidopinška agencija (WADA), Svjetska carinska organizacija (WCO) i nacionalne agencije za lijekove dodatno su poduprli operaciju koja se provodila u razdoblju od travnja do listopada 2022. 
 
Tijekom operacije, službenici za provedbu zakona razbili su 59 kriminalnih skupina, uhitili ili prijavili pravosudnim tijelima 349 osumnjičenika. Istovremeno, vlasti su zaplijenili velike količine zloupotrijebljenih, lažnih ili krivotvorenih lijekova, dopinških proizvoda i supstanci, zabranjenih dodataka prehrani i dodataka za sportaše, kao i krivotvorenih cjepiva protiv COVID-a, higijenskih proizvoda i medicinskih uređaja. Dopinške supstance i lijekovi za erektilnu disfunkciju bili su među najčešće zaplijenjenim proizvodima. U cilju bolje prevencije i podizanja svijesti, neke zemlje sudionice pokrenule su antidopinške kampanje te su provodile kontrole na natjecanjima i izvan njih. 
 
Operacija Shield III ukratko:
 
- zapljene u vrijednosti većoj od 40 milijuna eura
- zaplijenjeno više od 10,5 milijuna jedinica lijekova i dopinških supstanci
- zaplijenjeno više od 1 milijun krivotvorenih COVID-19 testova
- provedeno 195 istraživanja
- 349 osumnjičenika uhićeno ili prijavljeno pravosudnim tijelima
- 59 organiziranih kriminalnih skupina pod istragom
- zatvoreno 10 ilegalnih laboratorija
- nadzirano 588 web stranica
- zatvoreno 89 web stranica
- provjereno više od 218 000 pošiljki
- zaplijenjeno više od 74 000 pošiljki
- provedeno 3 526 antidopinških kontrola na natjecanjima (39 pozitivnih)
- provedeno 3 245 antidopinških kontrola izvan natjecanja (9 pozitivnih)
 
Zlouporaba lijekova ozbiljan društveni problem
 
Trgovina i konzumiranje lijekova koji nisu propisani od strane medicinskih stručnjaka ili nisu u medicinskim okvirima predstavljaju društveni problem koji potiče nezakonite aktivnosti. Zlouporaba uključuje želju za psihotropnim i rekreacijskim učincima odnosno poboljšanjem učinkovitosti, kao i konzumaciju koja nije u skladu s namjenom. To može uzrokovati porast potražnje na koju se ne može odgovoriti na zakonit način čime se doprinosi nezakonitom trgovanju, uglavnom proizvoda koji su preusmjereni iz zakonitog lanca opskrbe.
 
Osim toga, krivotvoreni lijekovi se miješaju zajedno s onima koji su preusmjereni iz zakonitog lanca. Isti se proizvode u ilegalnim laboratorijima gdje kriminalci rade pod upitnim higijenskim uvjetima i sigurnosnim mjerama što dovodi do zdravstvenih rizika z akrajnje potrošače. Nadalje, krivotvoreni lijekovi često neće proizvesti željeni učinak te neće izliječiti potrošača.
 
Nezakonita trgovina lijekovima unosna za organizirani kriminal
 
Tijekom operacije otkriveni su mnogi slučajevi nezakonite trgovine lijekovima velikih razmjera te je potvrđeno da ona može biti jednako unosna ili čak unosnija od trgovanja narkoticima. Osim velike zarade ilegalnih trgovaca i krivotvoritelja, javne financije i sustavi socijalne skrbi nekih država članica također su opterećeni ogromnim financijskim gubicima. Ovaj fenomen ima zabrinjavajući učinak i na javno zdravstvo kao takvo, bilo zbog liječenja ovisnosti ili posljedica predoziranja odnosno nedostatka zaliha.
 
Razbijena organizirana kriminalna skupina u Grčkoj
 
Grčka financijska policija razbila je organiziranu kriminalnu skupinu s hijerarhijskom strukturom, jasnim ulogama i dugogodišnjom povijesti krijumčarenja anaboličkih steroida i drugih nezakonitih farmaceutskih proizvoda kao što su lijekovi za erektilnu disfunkciju. Pripadnici navedene skupine bili su aktivni u Grčkoj te su držali nekoliko manjih centara u Europi, SAD-u i Aziji. U Grčkoj su korištena dva laboratorija za izradu različitih proizvoda od sirovih materijala koji su krijumčareni kroz Moldovu i Bugarsku. Prodaja se obavljala putem web stranica i kriptiranih adresa elektroničke pošte međunarodnim kupcima uključujući desetke profesionalnih sportaša. Opsežna policijska operacija dovela je do uhićenja jednog od glavnih pripadnika organizirane kriminalne skupine i zapljene više od 2,4 milijuna jedinica anaboličkih steroida i drugih nezakonitih supstanci kao i ambalaže.
 
Značajno smanjenje ilegalne trgovine povezane s COVID-19
 
Iako kriminalne mreže još uvijek iskorištavaju prilike koje su posljedica COVID pandemije, ilegalna trgovina lijekovima i zaštitnom opremom doživjela je značajni pad zbog velike pažnje koja se pridaje tom problemu i intenzivnog praćenja od strane tijela za provedbu zakona. Činjenica da su vlade besplatno osigurale cjepiva doprinijela je stvaranju nepovoljne situacije za kriminalce koji opskrbljuju nezakonito tržište. Moglo se otkriti i spriječiti nekoliko pokušaja prijevare nacionalnih tijela odgovornih za nabavu lijekova i zaštitne opreme.
 
 
 
* Države članice EU-a: Austrija Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Litva, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Španjolska.
 
Treće zemlje: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Gruzija, Island, Sjeverna Makedonija, Srbija, Švicarska, Sjedinjene Države.

Priopćenja | Kaznena djela i zakon