Europol: 796 uhićenih u opsežnoj akciji EU-a protiv organiziranog kriminala

Slika /Ilustracije/Europol.jpg

U okviru zajedničkog akcijskog dana EMPACT-a Jugoistočna Europa 2024 upućeno više od 31 000 službenika

FOTO: Ilustracija

Tijela za provedbu zakona s cijelog kontinenta okupila su se radi zajedničkog akcijskog dana EMPACT-a Jugoistočna Europa (JAD SEE) 2024. Iz koordinacijskog centra koji je uspostavljen u Sarajevu kolege iz 26 zemalja odlučno su djelovali protiv ključnih kaznenih djela u regiji. U okviru zajedničkog akcijskog dana JAD SEE 2024, zajednički kapaciteti i sredstva Europske unije i njenih međunarodnih partnera bili su usmjereni na niz kaznenih djela, među ostalim trgovanje ljudima, krijumčarenje migranata, trgovinu drogom i nezakonitim oružjem, i borbu protiv visokorizičnih kriminalnih mreža. 796 osoba je uhićeno, 316 istraživanja je pokrenuto i 442 komada oružja je zaplijenjeno kao rezultat opsežne operacije koja je uključivala 31 109 službenika.

Razmjer i opseg ove operacije osmišljeni su tako da budu što širi. Provjere i pretrage uključivale su i fizički i virtualni svijet, među ostalim otvoreni web, dark web i društvene mreže. Takve „kibernetičke ophodnje“ osobito su uključivale ne samo tijela za provedbu zakona već i tužitelje iz različitih jurisdikcija što je dalo dodatnu vrijednost njihovoj operativnoj učinkovitosti.

Ukupni rezultati zajedničkog akcijskog dana JAD SEE 2024 koji je održan pod sloganom „Udruženim snagama protiv organiziranog kriminala“ uključuju sljedeće:
 
  • 796 uhićenih osoba
  • 316 pokrenutih novih istraživanja​
  • 442 komada zaplijenjenog oružja
  • 31 109 službenika na dužnosti obavilo 655 914 pretraga subjekata, što uključuje 516 153 osobe, 152 284 vozila, 4 985 poštanskih paketa i 1 181 prostor.

Rezultati hrvatske policije
 
Što se tiče rezultata, hrvatska policija je od 21. do 26. listopada 2024. godine sudjelovala na području Policijskih uprava vukovarsko-srijemske, brodsko-posavske, sisačko-moslavačke, karlovačke i ličko-senjske.

U sklopu provedenih Zajedničkih akcijskih dana, u Sarajevu je bio oformljen operativni centar gdje je RH uputila jednog predstavnika.
 
Tijekom provođenja akcije na području navedenih policijskih uprava zabilježeni su sljedeći rezultati:
 
Kontrolirano osoba: 69932
Kontrolirano vozila: 36447
Uhićeno osoba: 38
Zaplijenjeno komada oružja: 10
Zaplijenjeno komada municije za vatreno oružje: 169
Zatečeno krijumčarenih migranata: 199
 
Tijekom provedbe zajedničkih akcijskih dana, provedena je realizacija kriminalističkog istraživanja Bjegunac u suradnji s kolegama iz Bosne i Hercegovine.


Sigurnost Europske unije počinje izvan njenih granica

Od proaktivnog sudjelovanja partnera na području zapadnog Balkana i zemalja koje su dio Istočnog partnerstva poput Moldove i Ukrajine, do podrške Turske, ključ uspjeha ove operacije leži u prekograničnoj suradnji. Radeći rame uz rame, agencije i projekti Europske unije i trećih zemalja pružili su svoju stručnost, što je omogućilo da zajednički akcijski dan JAD SEE 2024 predstavlja istinski ujedinjeni savez protiv organiziranog kriminala. 

Europol je podržao ovaj zajednički pothvat upućivanjem stručnjaka s mobilnim uredima koji su nove informacije mogli uspoređivati s podacima iz baze podataka Agencije. Jednako su tako partnerske zemlje i agencije uputile posebne stručnjake, s posebnim jedinicama za otkrivanje, jedinicama sa psima, stručnjacima za otkrivanje metoda prikrivanja i stručnjacima za krivotvorene isprave koji su pružali potporu velikoj fizičkoj i virtualnoj operaciji.

Projekt EU4FAST podržao je uspostavu koordinacijskog centra i sudjelovanje zemalja zapadnog Balkana, Moldavije, Ukrajine, Turske i odabranih država članica EU-a, kao i INTERPOL-a, tijekom operativne faze.

EMPACT kao platforma za suradnju

Zajednički akcijski dan JAD SEE 2024 informira i vodi Europska multidisciplinarna platforma za borbu protiv kaznenih djela (EMPACT), sigurnosna inicijativa EU-a za borbu protiv teškog i organiziranog kriminala u svijetu. Uspjeh ove operacije leži u aktivnostima vođenim obavještajnim podacima i jedinstvenom suradničkom pristupu kojim se pokazuje dodatna vrijednost zajedničkih nastojanja u borbi protiv složenog i teškog međunarodnog kriminala.

Države članice EU-a koje su sudjelovale:
Austrija, Bugarska, Hrvatska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Slovačka, Španjolska, Švedska

Treće zemlje koje su sudjelovale:
Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Moldova, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Turska, Ukrajina 

Agencije i projekti koji su sudjelovali:
EU Komisija, CEPOL, Europol, Eurojust, Frontex, EU strategija za dunavsku regiju, EU4FAST, INTERPOL, SELEC, UNDP SEESAC, UNODC

* Ovaj naziv ne dovodi u pitanje stajališta o statusu i u skladu je s UNSCR 1244/1999 i s mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o neovisnosti Kosova.





 

Priopćenja | Kaznena djela i zakon