- Objavljeno: 02.03.2022.
146 djece spašeno diljem svijeta u sklopu operacije protiv zlostavljanja djece na internetu
Identificirano 90 000 korisničkih računa u svijetu i uhićeno 46 osumnjičenika na Novom Zelandu te više od 100 identificiranih počinitelja diljem Europske unije
Foto: EuropolEuropol je podržao međunarodnu istragu desetaka tisuća korisničkih računa koji posjeduju ili dijele sadržaje na internetu koji prikazuju seksualno zlostavljanje djece. Operacija, koju je predvodilo novozelandsko Ministarstvo unutarnjih poslova, dosad je uključivala tijela za provedbu zakona iz Australije, Austrije, Kanade, Hrvatske, Češke, Grčke, Mađarske, Slovenije, Slovačke, Španjolske, Ujedinjene Kraljevine te Sjedinjenih Američkih Država. Međunarodna koordinacija istražnih aktivnosti doprinijela je identifikaciji velikog broja osoba koje su povezane s tim korisničkim računima.
Istraga je započela 2019. godine nakon izvješća pružatelja internetskih usluga u kojem je bilo vidljivo da velik broj počinitelja koristi platformu za razmjenu pogotovo uznemirujućih sadržaja koji uključuju slike koje prikazuju zlostavljanje djece, kao i slike koje prikazuju sadističke činove seksualnog zlostavljanja novorođenčadi i djece. Pregled informacija doveo je do otkrića 32 GB datoteka, što je jednaka količina memorije koja je potrebna za prijenos video-sadržaja u trajanju od 90 minuta. Dosadašnja međunarodna istraga rezultirala je pokretanjem postupka u 836 slučaja diljem svijeta te uhićenjem 46 osoba na Novom Zelandu, identificiranjem više od 100 osumnjičenika u Europskoj uniji te zaštitom 146 djece diljem svijeta. Operativne aktivnosti dovele su do identifikacije korisnika po cijelom svijetu te su te informacije proslijeđene relevantnim državnim tijelima na daljnje postupanje. U dva slučaja, u Austriji i Mađarskoj, osumnjičenici su bili aktivni počinitelji koji su zlostavljali vlastitu djecu starosti od 6 i 8 godina. Oba djeteta su na sigurnom. Nadalje, istraga u Španjolskoj je otkrila da osumnjičenik posjeduje i dijeli sadržaje koji prikazuju seksualno iskorištavanje djece, uz snimanje golih i seksualnih slika odraslih osoba bez dopuštenja. Velik broj istraga i dalje se provodi diljem Europske unije.
Europol je omogućio razmjenu informacija te koordinirao partnerskim agencijama. Također je pružio analitičku podršku usporedbom podataka te osnivanjem veće jedinice u sklopu paketa mjera za prikupljanje istražnih podataka, koji su se onda prosljeđivali državnim tijelima za provedbu zakona koja sudjeluju u operaciji.
Uključena tijela:
- Međunarodne i organizacije EU-a: Europol i Interpol
- Države članice Europske unije
- Kriminalistički ured austrijske policije
- Hrvatska policija
- Češka policija
- Grčka policija
- Mađarski državni ured za istrage
- Slovenska policija
- Slovačka policija
- Španjolska policija
Partneri iz trećih zemalja
- Ministarstvo unutarnjih poslova Novog Zelanda (vodeća agencija)
- Novozelandska policija
- Novozelandska carinska uprava
- Australska savezna policija
- Kraljevska kanadska konjanička policija,Policija grada Toronta / Kanada
- Policija grada Vancouvera / Kanada
- Britanska državna kriminalistička agencija
- Savezni istražni ured (FBI) / SAD
Iz sjedišta u Hagu, Nizozemska, podržavamo 27 država članica Europske unije u borbi protiv terorizma, kibernetičkog kriminala i ostalih ozbiljnih te organiziranih oblika kriminaliteta. Također surađujemo s mnogim državama partnerima izvan Europske unije te međunarodnim organizacijama. Od raznih procjena ugroza do prikupljanja obavještajnih podataka i operativnih aktivnosti, Europol ima sredstva i resurse koji su potrebni da ispuni svoju zadaću stvaranja sigurnije Europe.
Priopćenje Europola