- Objavljeno: 08.03.2024.
Zbog posjedovanja i dijeljenja preko 100.000 prikaza seksualnog zlostavljanja djece, 57 muškaraca uhićeno
Nekolicina djece spašena je od zlostavljanja od strane muškaraca u dobi od 23 do 72 godine, među kojima su bili i učitelji
Foto: Ilustracija
Temeljem istražnih tehnika usvojenih i podijeljenih u sklopu edukativnog seminara održanog uz potporu Europola, 57 muškaraca osumnjičenih za posjedovanje i dijeljenje prikaza seksualnog zlostavljanja djece uhićeno je, a nekolicina djece je spašena od tjelesnog i drugog potencijalnog zlostavljanja. Obuka i posljedična akcija organizirana u okviru EMPACT-a održane su u rujnu 2023. godine, čiji se detalji tek sada mogu službeno objaviti. Domaćin obuke za službenike tijela za provedbu zakona iz 27 europskih država o načinu istraživanja dijeljenja fotografija seksualnog zlostavljanja djece putem mreža za dijeljenje dokumenata bila je Danska.
Službenici su naučili kako provesti ciljana istraživanja protiv počinitelja osumnjičenih za zlostavljanje vlastite djece ili barem za posjedovanje i dijeljenje materijala koji prikazuju seksualno zlostavljanje djece. Tijekom akcije, zaplijenjeno je preko 100.000 nezakonitih datoteka. Budući da je forenzično ispitivanje zaplijenjenih digitalnih uređaja još u tijeku, istražitelji procjenjuju da će se u konačnici pronaći i zaplijeniti više od milijun fotografija i video zapisa.
Obuku su proveli stručni istražitelji, a fokus je bio na načinima korištenja različitih mreža za dijeljenje dokumenata u svrhu pronalaska počinitelja koji posjeduju i dijele materijal koji prikazuje seksualno zlostavljanje djece. Drugi cilj bio je otkriti posjeduju li počinitelji tekstualni materijal poput priručnika za pedofile o mamljenju ili seksualnom zlostavljanju djece.
Osumnjičenici iz svih slojeva društva
Muškarci uhićeni u ovoj akciji zbog skidanja i širenja materijala o seksualnom zlostavljanju djece korištenjem peer-to-peer (P2P) mreža dolaze iz svih slojeva društva. Počinitelji su stari od 23 do 72 godine, a njihova prosječna dob je 49 godina. Četiri osumnjičenika su učitelji, a jedan osumnjičeni radi s djecom s posebnim potrebama, što ovu uspješnu akciju tijela za provedbu zakona čini još značajnijom.
Europol svrstava počinitelje koji posjeduju ili dijele materijal koji prikazuje seksualno zlostavljanje djece te istovremeno posjeduju i priručnike o počinjenju seksualnog zlostavljanja u visokovrijedne mete. Smatra se da su to osobe za koje postoji najveća vjerojatnost da će tjelesno zlostavljati djecu. 57 nacionalnih istraživanja kaznenih djela koja su počinile uhićene osobe bit će polazna točka za daljnja postupanja tijela za provedbu zakona, pri čemu se očekuju dodatna uhićenja i zapljene diljem Europe. Europol je pomogao pri razmjeni informacija između svih uključenih zemalja te dodatno ojačao operativnu sliku unakrsnom provjerom zaplijenjenih podataka i pružanjem obavještajnih podataka u svrhu nastavka provedbe istraga.
Spašene potencijalne i stvarne žrtve
Sveukupni krajnji strateški cilj operacija poput ove je uklanjanje rizika za seksualno zlostavljanje djece. Svako dijete je bitno i svakom spašenom djetetu to znači neizmjerno puno. Neki od uhićenih osumnjičenika imali su izravan pristup djeci zahvaljujući svojoj profesiji, a deset osumnjičenika imalo je vlastitu djecu. Najmanje jedno dijete je spašeno od kontinuiranog tjelesnog zlostavljanja, dok se za ostalu djecu može smatrati da su spašena od potencijalnog zlostavljanja.
Sudjelovanje hrvatske policije
Hrvatska policija je tijekom studenog 2023. godine sudjelovala u provođenju međunarodne OA FENRIS. Ova operativna akcija odnosi se na kriminalistička istraživanja seksualnog zlostavljanja djece, istrage na Peer to peer (P2P) mrežnim protokolima za dijeljenje datoteka. Tijekom kriminalističkih istraživanja utvrđen je identitet pet počinitelja koji su dijelili sadržaje seksualnog zlostavljanja djece na području tri policijske uprave. Počinitelji kaznenih djela, državljani RH, uhićeni su i protiv njih su podnesene kaznene prijave nadležnim općinskim državnim odvjetništvima radi počinjenih kaznenih djela „Iskorištavanja djece za pornografiju“ iz čl. 163. st. 2 KZ-a.
U dva slučaja utvrđeno je da su počinitelji strani državljani koji su na području RH boravili privremeno te je daljnje kriminalističko istraživanje nastavljeno putem međunarodne policijske suradnje.
Kriminalističkim istraživanjima utvrđeno je da su počinitelji učitali i podijelili ukupno više od 46.000 datoteka koje prikazuju seksualno zlostavljanje djece.
Kampanje o podizanju svijesti tijela za provedbu zakona
Europska tijela za provedbu zakona, u suradnji s relevantnim partnerima putem EMPACT-a, usmjerena su na borbu protiv dijeljenja i posjedovanja materijala o zlostavljanju na mrežama za dijeljenje dokumenata.
Dokumenti koji se doimaju kao materijal o zlostavljanju djece dostupni su onima koji ih traže putem inicijative Police2Peer stvarajući iluziju „sigurnosti u brojnosti“ na peer to peer mrežama.
Takvi dokumenti, iako se doima da sadrže nezakoniti sadržaj, predstavljaju jasna upozorenja ili prikazuju policijske službenike iz partnerskih zemalja naglašavajući da korisnici koji dijele materijal o zlostavljanju nisu ni sigurni niti je nemoguće ući im u trag. Dodatno, Europolova preventivna kampanja „Reci ne!“, proširena u više od 30 zemalja, educira roditelje, djecu i učitelje o rizicima koji se javljaju na internetu te pruža upute o načinima prijavljivanja i preventivnim mjerama.
Zemlje sudionice:
Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska (voditelj projekta), Estonija, Finska, Francuska (suvoditelj akcije), Njemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Latvija, Litva, Malta, Poljska (suvoditelj akcije), Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Švedska, Island, Sjeverna Makedonija, Norveška, Švicarska, Ukrajina