- Objavljeno: 11.11.2024.
Hrvatski model policijskog pregovaranja dobio znanstvenu potvrdu na prestižnoj konferenciji
Po prvi put, djelotvornost hrvatskog modela pregovaranja dokazana je na međunarodnoj razini, čime je Hrvatska ušla u društvo zemalja koje oblikuju standarde policijskog pregovaranja
FOTO: MUPHrvatski policijski pregovarači ove su godine znanstveno potvrdili djelotvornost hrvatskog modela policijskog pregovaranja. U svijetu su do sada znanstveno potvrđeni američki i britanski modeli, a koje su preuzele ostale policijske organizacije diljem svijeta. S prethodno navedenim rezultatom i Hrvatska postaje jedna od zemalja koja sudjeluje u standardizaciji područja policijskog pregovaranja. To je impresivan i značajan rezultat ne samo za naše pregovarače i Ministarstvo unutarnjih poslova, već i za našu državu.
Rezultati su po prvi put javnosti predstavljeni na renomiranom psihološkom skupu - 31. godišnjoj konferenciji hrvatskih psihologa. S obzirom na veliki odaziv na izlaganja policijskih pregovarača na prijašnjoj konferenciji naših psihologa, kao i veliku potražnju za njihovim ponovnim sudjelovanjem, pregovarači su i ove godine sudjelovali na navedenoj konferenciji gdje su i prezentirali svoje rezultate. Održali su simpozij pod nazivom: "20 godina policijskog pregovaranja u Hrvatskoj: kako se specifične krizne situacije mogu riješiti i komunikacijom?". Navedeni rezultati uskoro će biti prikazani i ostatku hrvatske stručne i znanstvene zajednice.
„Sudjelovanje policijskih pregovarača na 31. godišnjoj konferenciji hrvatskih psihologa kao i dobiveni prostor za izlaganje svakako doprinosi kvaliteti rada policijskih pregovarača MUP-a RH. Razmjena iskustava kao i multidisciplinarni pristup različitih grana psihologije definitivno otvara prostor za daljnje usavršavanje kao i nove rezultate u znanstveno-istraživačkom polju, poput do sada ostvarenih, a sve s ciljem podizanja sigurnosti građana RH“, kazao je Franjo Filipović, voditelj za policijsko pregovaranje u Zapovjedništvu za intervencije MUP-a RH nakon konferencije.
Da razmjena iskustava na ovakvim konferencijama otvara prostor za daljnje usavršavanje kao i nove rezultate u znanstveno-istraživačkom polju, smatra i psihologica na Veleučilištu kriminalistike i javne sigurnosti na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ doc. dr. sc. Ivana Glavina Jelaš.
„Kao dugogodišnji policijski psiholog, a ujedno i psiholog naših policijskih pregovarača, moram priznati da se u kontekstu svoje struke nisam susrela s nečim toliko autentičnim, smislenim, praktično implikativnim i korisnim kao što je to policijsko pregovaranje. Znanstvena validacija učinkovitosti naših pregovarača samo je potvrda prethodnog“, kazala je.
Prof. dr. sc. Mladenka Tkalčić, predsjednica Programskog odbora konferencije također je mišljenja sam da bi se ovaj simpozij trebao redovito održavati na godišnjim konferencijama.
„Na taj način će se odati priznanje policijskim pregovaračima za sve što nesebično čine, izlažući sebe opasnosti, kako bi se različite krizne situacije uspješno riješile korištenjem komunikacijskih vještina“, riječi su Mladenke Tkalčić dok psihologinja Kristina Stankijević također smatra da je izlaganje na temu policijskih pregovarača definitivno najbolje predavanje ovogodišnje konferencije hrvatskih psihologa.
„Kao psiholog iz područja socijalne skrbi mogu zaključiti da su odslušana predavanja kao i specifični segmenti svakako iskoristivi u mojoj domeni rada. Znanstveni rezultati su uistinu impresivni i dodatno daju na povjerenju i značaju cijeloj priči“, zaključila je psihologinja Kristina Stankijević.