Zajedno protiv nasilja nad ženama

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama podsjeća na važnost prevencije, zaštite žrtava i kontinuiranog rada na suzbijanju svih oblika nasilja

FOTO: Ilustracija

Danas, 25. studenog, obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Policija ima ključnu ulogu u zaštiti žena od svih oblika zlostavljanja, stoga provodi niz preventivnih aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o nužnosti prijavljivanja nasilja nad ženama te nasilja u obitelji, dok represivnim mehanizmima koje svakodnevno primjenjuje, pruža zaštitu žrtvama.

U 2024. godini nastavljen je trend porasta broja kaznenih djela nasilničkog ponašanja prema bliskim osobama pri čemu su i dalje, u većini slučajeva, žrtve osobe ženskog spola.

Porast broja kaznenih djela kaznenopravne zaštite obitelji/bliskih osoba u velikoj mjeri rezultat je i napora koje policija ulaže u svakodnevnu nadzorno usmjerivačku djelatnost s razine nadležne ustrojstvene jedinice Ravnateljstva policije i policijskih uprava.

Kontinuirane, ciljane i primjenjive edukacije policijskih službenika u prepoznavanju i ispravnoj kvalifikaciji nasilničkih ponašanja prema članovima obitelji/bliskim osobama, kao i o prepoznavanju ranih znakova koji bi mogli dovesti do teških posljedica, također pridonose porastu broja kaznenih djela kaznenopravne zaštite obitelji/bliskih osoba.

Statistički pokazatelji o oblicima nasilja nad ženama

Bitno je istaknuti da je prošle godine zabilježen najmanji broj ubojstava žena u desetogodišnjem razdoblju, a da je broj ubojstava žena tijekom ove godine nešto iznad razine prosjeka za desetogodišnje razdoblje - u prvih deset mjeseci ubijeno je 16 žena.

Na ukupan broj ubojstava žena ove godine utjecao je i tragični događaj u Domu za starije osobe u kojem je ubijeno pet žena.

S ciljem sprječavanja najtežih oblika nasilja nad ženama, Ravnateljstvo policije analiza svaki slučaj ubojstva žena kako bi identificirali rizične faktore i unaprijedili postupanje u prevenciji tragičnih događaja.

Provodi se i istraživanje „Ubojstva žena“, a rezultati se objavljuju na mrežnoj stranici ministarstva. Početkom iduće godine bit će objavljeni objedinjeni rezultati za razdoblje 2016.-2024. godine, dok su rezultati za razdoblje 2016.-2020. godine dostupni na Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske - Nasilje u obitelji, gdje su dostupni i relevantni statistički pokazatelji o stanju, kretanju i pojavnim oblicima nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Svjesni da je u praksi nužna institucionalizacija suradnje na lokalnoj razini, u rješavanju i preveniraju rizičnih i kriznih situacija djeluju i lokalni timovi - gradski (općinski) timovi za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza, a na temelju Sporazuma o suradnji.

Aktivnosti Ministarstva unutarnjih poslova

U svrhu razvoja i jačanja sustava podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela, potpisan je Sporazum između Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije te  Udruge za podršku žrtvama i svjedocima o suradnji u provedbi pilot projekta uspostave sustava referiranja/upućivanja žrtava na Udrugu za podršku žrtvama i svjedocima/Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja 116 006, koji daje pozitivne rezultate. 

Nadalje, kako bi olakšali građanima prijavljivanje nasilja, osim uobičajenog telefonskog poziva za hitnu policijsku intervenciju 192 i 112 te e-mail adresu policija@mup.hr, moguće je napraviti i on line prijavu, uključujući i anonimnu prijavu, putem aplikacije Red Button koja se nalazi na web stranici Ministarstva unutarnjih poslova.

Svjesni činjenice da su žrtve nasilnih ponašanja u obitelji većinom osobe ženskog spola, smatramo nužnim nastaviti s osvješćivanjem javnosti, senzibilizacijom na svim društvenim razinama, neizostavnom kontinuiranom i pravovremenom razmjenom informacija kojima raspolažu stručnjaci svih sustava, jačanjem međuresorne suradnje, ali i osnaživanjem žrtava da prijave nasilje kojem su izložene kako bi dobile potrebnu pomoć i zaštitu.

 

Priopćenja