Tijekom terenskih obuka posebna važnost pridaje se razmjeni stečenih iskustava polaznika i moderatora iz njihovog višegodišnjeg rada na mjestima događaja stvarnih kaznenih djela
Foto: MUP
Prema Planu policijskog obrazovanja Ministarstva unutarnjih poslova za 2024. godinu, u objektu Ministarstva obrane u Kuparima, od 6. do 11. listopada održava se seminar ''Rad na mjestu događaja'' s temom „Obavljanje očevida na mjestu počinjenja kaznenog djela ubojstva“.
Riječ je o stručnom usavršavanju kojeg provodi Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“, Služba kriminalističke tehnike ovog Ministarstva, a u suradnji s Odjelom kriminalističke vojne policije Pukovnije vojne policije OS RH.
Scenarij simulacija očevida izradio je viši kriminalistički tehničar PU zagrebačke Damir Škrljac, dok na terenskoj obuci sudjeluje 14 pripadnika MUP-a: policijska službenica za očevide PU međimurske, policijski službenik za očevide PU zagrebačke te viši kriminalistički tehničari PU splitsko-dalmatinske, PU primorsko-goranske i PU šibensko-kninske te kriminalistički tehničari PU vukovarsko-srijemske, PU bjelovarsko-bilogorske, PU varaždinske i PU međimurske, kao i 11 pripadnika MORH-a.
Polaznici su podijeljeni u pet ekipa za očevide te su uspješno proveli zadane simulacije pod stručnim nadzorom moderatorskog tima viših kriminalističkih tehničara PU zagrebačke i PU požeško-slavonske te kriminalističkih tehničara Samostalnog sektora za vojnopolicijske poslove i Pukovnije vojne policije. Pritom se koristila suvremena forenzička oprema uz pridržavanje pripadajućih sigurnosnih mjera za zaštitu mjesta događaja od kontaminacije te zaštitu policijskih službenika koji provode očevid.
Nakon uspješno provedenog praktičnog dijela seminara u tijeku je izrada pripadajuće dokumentacije koja će biti analizirana zajedno sa zapažanjima moderatora o postupanju ekipa za očevide na mjestima događaja.
Cilj specijalističkog usavršavanja kriminalističkih tehničara i policijskih službenika za očevide je povećavanje kvalitete postupanja prilikom pronalaženja i izuzimanja tragova te izrade prateće dokumentacije uz ujednačavanje rada na mjestu događaja.
Osim usvajanja novih praktičnih znanja, tijekom terenskih obuka prezentiraju se i iskustva iz prethodnih obuka, a posebna važnost pridaje se razmjeni stečenih iskustava polaznika i moderatora iz njihovog višegodišnjeg rada na mjestima događaja stvarnih kaznenih djela.
Pisane vijesti |
Odgoj i obrazovanje