Europol koordinira međunarodno istraživanje usmjereno na krijumčare divljih životinja, okupljajući više od 40 partnera diljem svijeta
FOTO: ilustracija
Operacija koju podupire Europol, a koja uključuje više od 30 zemalja diljem svijeta i usmjerena je na krijumčarenje staklene jegulje po prvi je put otkrila 2 nove krijumčarske rute koje prolaze kroz supsaharske zemlje.
Sve do sada, staklene jegulje su se nezakonito lovile u Europi, uglavnom u Francuskoj, Španjolskoj i Portugalu te zatim prevozile u Aziju. U nekim su slučajevima kriminalne skupine čak koristile mule za prijevoz mladih jegulja. Krijumčari još uvijek koriste navedene rute. Međutim, pritisak od strane tijela za provedbu zakona natjerao je kriminalce da potraže alternativne rute te koriste Mauretaniju i Senegal kao nove zemlje tranzita.
Unatoč prilagodljivosti kriminalaca, policijska tijela uspjela su samo u zadnjih nekoliko mjeseci zaplijeniti 5 tona krijumčarenih jegulja. Suradnja s novim tranzitnim zemljama koje se nalaze na novoutvrđenim rutama krijumčarenja ključna je za borbu protiv organiziranih kriminalnih skupina koje se bave krijumčarenjem staklene jegulje.
Europol svake godine koordinira ovu globalnu operaciju usmjerenu na kriminalne skupine koje se bave međunarodnim krijumčarenjem staklene jegulje. Ovogodišnji operativni rezultati doveli su do prekretnice u borbi protiv krijumčarenja divljih životinja: operacija je dovela do 850 uhićenja i zapljene više od 87 tona staklene jegulje i mlade jegulje
Zaštita divljih životinja od 2016.
Krijumčarenje staklenih jegulja je složeno kazneno djelo jer uključuje kazneno djelo protiv okoliša, kazneno djelo protiv zdravlja ljudi, nezakonitu trgovinu ugroženim vrstama, krivotvorenje isprava, utaju poreza, kao i pranje novca.
Europol pruža potporu organiziranim kriminalističkim istraživanjima usmjerenim na krijumčarenje staklene jegulje od 2016. godine. U svojoj predanosti suzbijanju kaznenih djela protiv okoliša, Europol je 2017. godine osnovao poseban tim kojim se ojačao kapacitet Europola za borbu protiv nezakonite trgovine divljim životinjama.
Tijekom 2023.-2024. Europol je koordinirao operativne aktivnosti istraživanja, bio domaćin virtualnih zapovjednih mjesta i olakšavao razmjenu informacija između uključenih nacionalnih tijela za provedbu zakona. Europolovi istražitelji također su pružali analitičku i forenzičku potporu.
Tijekom akcijskih dana, Europol je uputio stručnjake na ključne lokacije na terenu kako bi se u stvarnom vremenu usporedili operativni podaci i tijelima na terenu osigurali tragovi.
Uključeno više od 40 partnera
Od svog osnivanja Europol se razvio u snažnog pokretača koji okuplja
relevantne partnere.
Među prioritetima agencije za nadolazeće godine je intenzivirati suradnju sa zemljama pridruženim Schengenu i drugim međunarodnim organizacijama.
Ovom prilikom, Europol je okupio više od 40 partnera, među ostalim i tijela za provedbu zakona iz država članica EU-a i trećih zemalja, institucije EU-a i međunarodne organizacije.
- Države članice EU-a: Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Španjolska, Švedska.
- Treće zemlje: Brazil, Kolumbija, Moldova, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Norveška, Švicarska, Turska, Ukrajina, SAD.
- Institucije EU-a: Glavna uprava za okoliš, Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane, Eurojust, Europski ured za borbu protiv prijevara, Europska agencija za kontrolu ribarstva (EFCA).
- Međunarodne organizacije: IFAW, Interpol, TRAFFIC.
Europol je 24. i 25. rujna već sudjelovao na koordinacijskom sastanku s glavnim dionicima uključenim u operaciju radi početka sezone 2024.-2025. i nastavka borbe protiv krijumčarenja staklenih jegulja.
Priopćenja |
Kaznena djela i prekršaji |
Okoliš