Partneri uključeni u ovaj Twinning projekt su Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Rumunjske te Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Glavni cilj projekta je jačanje kapaciteta kriminalističko-obavještajnih analitičara Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala te policijskih uprava Ministarstva unutarnjih poslova u svrhu pružanja potpore kriminalističkim istraživanjima kaznenih djela teškog i složenog kriminaliteta.
Planirane aktivnosti bit će usmjerene na jačanje korištenja GIS tehnologije kod analitičara u svrhu kvalitetnije analitičke potpore zadacima koje izvršavaju navedene strukture Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Geografski informacijski sustavi (GIS) i geografsko profiliranje (GP) su korisni alati za uklanjanje nedostataka i praznina između strateških i operativnih aktivnosti te su važni za razumijevanje trendova i strukture organiziranog, složenog i teškog kriminaliteta. Temelj geografskog profiliranja i geografskih informacijskih sustava su geoprostorni podaci. Geografska dužina i širina predstavljaju dva ključna elementa pomoću kojih možemo povezati lokacije kaznenih djela, točke interesa i adrese. To će pomoći pri utvrđivanju i mapiranju serija kaznenih djela što će omogućiti unaprjeđenje proaktivnog pristupa u vođenju policijskog posla.
Svečanost otvaranja EU Twinning projekta “Jačanje kapaciteta za primjenu Geografskog informacijskog sustava s geografskim profiliranjem serijskih počinitelja kaznenih djela” održana je 10. svibnja 2016. u Ministarstvu unutarnjih poslova. Projekt, čija je vrijednost 750 tisuća eura financiranih sredstvima EU-a, zajednički će provesti Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Rumunjske koje predstavlja Glavni inspektorat rumunjske policije te Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Svečanosti su nazočili predstavnici Predstavništva Europske unije u Republici Hrvatskoj, Ministarstva unutarnjih poslova, Državnog odvjetništva, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Sigurnosno-obavještajne agencije, Ureda za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU), Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Državne geodetske uprave, Geografskog odsjeka Prirodoslovno matematičkog fakulteta te predstavnici rumunjske policije i rumunjskog Ministarstva europskih fondova.
Zamjenica ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje, Nataša Mikuš Žigman, kazala je kako ovaj način jačanja kapaciteta zemlje primateljice nije vrijedan samo zbog prenošenja stručnih znanja već i zbog jačanja bilateralne suradnje koja je baza za buduće projekte i buduću suradnju dviju zemalja.
„Jačanje i unaprjeđenje sustava upravljanja podacima i informacijama primjenom naprednih tehnoloških alata, kao što su Geografski informacijski sustavi koji su našli primjenu u mnogim policijskim sustavima u svijetu, samo je jedan od ciljeva ovog projekta“, rekao je glavni ravnatelj policije Zvonimir Vnučec. „Projekt je također usmjeren i na jačanje kapaciteta policije u području razvoja ljudskih potencijala s ciljem stjecanja znanja i sposobnosti u primjeni ovako kompleksnih sustava, jer kao što svi znamo imperativ uspješnosti i učinkovitosti nije samo primjena naprednih tehnoloških rješenja, već investicija u ljude koji će ta rješenja moći kvalitetno primijeniti u svakodnevnom radu“.
Veleposlanik Republike Rumunjske Nj. E. Cosmin George Dinescu čestitao je hrvatskim predstavnicima vlasti na predanosti i dobroj praksi u korištenju sredstava EU fondova u jačanju kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova na korist svih građana.
„Europska komisija je suzbijanje kriminaliteta svrstala u same temelje programa sigurnosti“, istaknula je voditeljica Odjela za političko izvještavanje i analize predstavništva Europske komisije u RH Mirella Rašić i zaključila kako organizirani kriminal zahtjeva nadnacionalnu potporu svih članica EU.
Rezultat 1:
Rezultat 2:
Rezultat 3:
Rezultat 4: